Ačkoliv se kvapem blíží zima, nás to neodradilo a v sobotu 17. listopadu jsme se vydali na další společný piovýlet. Naše cesta tentokrát měla za cíl hlavní město Praha a v něm nejprve galerii ocelových figurín v centru města a následně pak (i s nezbytnou zastávkou v Mc Donald´s) Národní technické muzeum.

          V mrazivém ránu se sešlo na nádraží v Plzni celkem devatenáct dětí a tři vedoucí, čtvrtá vedoucí na nás pak čekala přímo v Praze. Cesta naplněným vlakem naštěstí proběhla v poklidu, byli jsme dokonce jedni z prvních cestujících, kteří se projeli novým železničním tunelem, a my bez jakéhokoliv zpoždění vystoupili v deset hodin na hlavním vlakovém nádraží v Praze.

          Nejprve jsme se vydali pěšky z nádraží do spodní části Václavského náměstí, kde se v jedné z bočních ulic nachází Galerie ocelových figurín. Jedná se o unikátní výstavu, jejíž hlavní myšlenkou je důležitost recyklace různých kovových materiálů. Jedná se o mezinárodní projekt, který se skládá z exponátů z recyklovaných ocelových částí. Ozubená kolečka, převodovky, brzdové destičky, řetězy, šrouby, matice a jiné kovové komponenty posloužily  pro výrobu téměř stovky figurín, z kterých některé váží až více než jednu tunu nebo měří více než tři metry. Exponáty v Galerii ocelových figurín jsou inspirovány pohádkovým světem, sci-fi filmy, komiksy, videohrami a také luxusními automobily.

          Prohlídkou exponátů jsme strávili více než hodinu našeho času, bylo úžasné mít možnost nasednout do ocelových vozů, vyfotit se s různými postavičkami z pohádek či superhrdiny, vyzkoušet si jejich zbraně či zkusit spočítat, z kolika matiček či ozubených koleček jsou sochy postaveny. Čas zbyl i na nákup drobných suvenýrů.

          Z galerie jsme se přemístili do blízkého občerstvení Mc Donald´s ve Vodičkově ulici. Myslíme si, že o Happy Mealech se obsluze bude zdát ještě dlouho. Po krátkém odpočinku jsme nastoupili na tramvaj č.6, která nás přiblížila k Národnímu technickému muzeu.

          Ve třech nadzemních a třech podzimních patrech jsme měli možnost prohlédnout si rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha oborů. Bonusem pak byla výstava k 100. výročí založení Československé republiky Made in Czechoslovakia, v jednom z podzemních podlaží jsme pak objevili i hernu stavebnice Merkur.

          Než jsme se nadáli, bylo potřeba spěchat zpět na hlavní vlakové nádraží, odkud jsme v podvečerních hodinách vyjeli zpět domů. Výlet se, i díky poměrně hezkému podzimnímu počasí, moc povedl a děti přijely domů nadšené.

 

Akce byla realizovana s podporou MŠMT