Na jaře každého roku se snažíme navštívit nějaký český zámek či hrad. V letošním roce při hledání vhodného cíle našeho vlakového výletu padl náš zájem na známý zámek Konopiště ve středních Čechách.

          Na výlet se přihlásilo celkem 20 zájemců, kteří se společně vydali v brzkých ranních hodinách na více jak tříhodinovou cestu na sídlo Františka Ferdinanda D´este.

          Cesta vlakem utekla poměrně rychle a my jsme po 9.30 hod. ráno vystupovali na nádraží v Benešově, odkud jsme po žluté turistické značce došli do asi 2km vzdáleného zámeckého parku. Naší první zastávkou byl hradní příkop, kde jsme objevili dva medvědy ušaté - Kazimíra a Mášu.

          Po krátkém pozorování těchto roztomilých zvířátek jsme se přesunuli na nádvoří zámku a vydali se na prohlídku Střelnice. Z poutavého vyprávění průvodce jsme se dozvěděli, že arcivévoda František Ferdinand d'Este byl vášnivý střelec a pro své záliby nechal upravit prostor bývalé stáje a otevřel zde hernu se střelnicí. Kulisy střelnice tvoří 17 automatů žertovných a sklapovacích terčů pro vzduchovou střelbu a panoramatická krajina s hradem, určená k ostré střelbě z malorážky. Součástí střelnice byly i vystavené lovecké trofeje a spousta zbraní.

          Po prohlídce Střelnice jsme se vydali k rybníku, kde své umění předváděli sokolníci. Byli jsme svědky krásného a poutavého hodinového vyprávění o dravcích a sovách. Všichni odvážní si dokonce mohli vyzkoušet přistání menšího dravce na vlastní ruce. Pro dospělé pak bylo připraveno přistání dravce podstatně většího - supa. Během hodinky jsme se dozvěděli mnoho zajímavého ze života těchto ptáků a odnesli jsme si krásné zážitky.

          Od sokolníků jsme se již přemístili na prohlídku II. zámeckého okruhu, který představoval procházku celým severním křídlem. Začali jsme ve čtyřpokojovém apartmá pro hosty zvaném Kronprinz, po schodišti jsme pak pokračovali do zámecké Kaple. Odtud jsme prošli Chodbou s grafikami do první Chodby se zbraněmi a po schodech do další Chodby se zbraněmi. Po té jsme se dostali do chlouby konopišťského zámku a to Velké zbrojnice. Prohlídka se dále ubírala do Malé lovecké chodby s nahlédnutím do Osobního výtahu a na závěr jsme měli možnost spatřit Knihovnu, Kuřácký pokoj a Harém.

          Po prohlídce zámku jsme dostali hodinové osobní volno, které jsme využili k prohlídce zámeckého parku, Růžové zahrady a k nákupu suvenýrů. Po 14.30 hod. jsme se vypravili zpět na benešovské nádraží a odtud domů.

          Výletu přálo nádherné počasí, a tak jsme domů všichni přijeli s krásnými zážitky.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT