Předpověď počasí slibovala krásnou poslední dubnovou sobotu a nemýlila se. Náš celodenní výlet na Křivoklát a do berounského medvědária se více než vydařil.

          Brzy ráno jsme nasedli na vlak směr Beroun, zde pak počkali na přípoj a dopoledne již vystupovali ve stanici Křivoklát. Cesta od vlaku na hrad utekla poměrně rychle, zpestřenou jsme ji měli automobilovými závody, které startovaly přímo u hradu. Auta byla krásná, bylo se na co koukat.

          Zakoupili jsme si vstupenky na prohlídku hradu, který patří k nejvýznamnější a nejstarším sídlům českých knížat a králů. Škoda, že část hradu byla v rekonstrukci a tudíž pro návštěvníky uzavřena. Paní průvodkyně měla asi radost ze zvídavých dotazů naších dětí, ale trpělivě na všechny odpovídala. Během prohlídky jsme postupně prošli II. nádvořím, Stříbrnicí, kde svého času byly i korunovační klenoty a v současné době jsme zde mohli spatřit tři modely hradu, dostali jsme se i do hradního vězení s hladomornou a replikami mučících nástrojů, navštívili jsme  kapli s krásným oltářem a Rytířský sál, dále pak Královský sál a lapidárium. 

          Po skončení prohlídky jsme se rozešli po nádvoří hradu. Někteří z nás odpočívali ve stínu, většina ale prošla celým nádvořím, kde objevila různá tradiční řemesla, která bylo možné si vyzkoušet, někteří si zakoupili suvenýry v obchůdcích, jiní vyzkoušeli střelbu z luku apod..

          Od hradu jsme se po turistické značce vydali na krátký okruh okolo hradu, který končil vyhlídkovým místem, odkud byl Křivoklát vidět jako na dlani.

          Když jsme se dostatečně vynadívali, vrátili jsme se zpět na vlakové nádraží a přejeli do Berouna, kde naší další zastávkou bylo berounské medvědárium. Nejprve jsme si dali krátký rozchod na berounském náměstí, a pak se již společně vydali na Městskou horu, kde je medvědárium umístěno. Jelikož oba medvědi byli dlouho schovaní ve svém domečku, využili jsme toho a dosyta se vyřádili na přilehlém dětském hřišti. Nakonec jsme se dočkali i obou medvědů, a tak jsme mohli na vlak odcházet zcela spokojeni.

 

Akce byla realizovana s podporou MŠMT