Celý školní rok se snad všechna dítka nedočkavě těší na letní tábor a ani naši malí i velcí pionýři nejsou výjimkou. Někteří už netrpělivě vyhlížejí počátek prázdnin dlouhé měsíce, ale dříve než se budeme moct plně věnovat letním radovánkám, čeká nás ještě jedna důležitá akce. Poslední víkend před začátkem prázdnin se každoročně setkáváme s pionýry z Hradce v jejich táborové osadě. Tak jsme se tedy 21. června sešli na hlavním vlakovém nádraží v Plzni a vydali se směr Lomíček.

          Po pátečním podvečerním příjezdu jsme se ubytovali v chatičkách a po večeři se rovnou vrhli na první hry. Na večer si hradečtí připravili malou diskotéku, kterou propojili se spoustou zajímavých soutěží. Provlékání lžičky pod oblečením nebo nafukování balonků na čas? To asi naše děti bavilo ze všeho nejvíce.

          Na celou sobotu hradečtí pionýři připravili mnoho dalších her, a proto jsme se spravedlivě rozdělili do 3 týmů, aby soutěžení bylo o něco zajímavější. Použili jsme trochu fantazie a vymysleli jsme našim nově vytvořeným družstvům i originální názvy. V dalších bojích o sladké odměny se tedy utkají Rychlí špekáčci, Mraveniště a Dream team. V sobotu ráno se všechny oddíly vydaly k lomu, kde se utkaly v první hře. Doprostřed louky se postavila vanička, z které musel každý soutěžící přenášet vodu do předem připravených kbelíků pomocí kelímku, který měl ve svém dně díru. Nasbíranou tekutinu jsme použili i do další soutěže. Pracně nastřádaný obsah kbelíku se musel přelít přes děrovanou trubku, kterou se děti snažily ucpat svými prstíky. A aby se vedoucí nenudili a pomohli svým týmům k drahocenným bodům, plně se zapojili do další hry. Uprostřed hradeckého lomu se na hladině vznášel volejbalový balon, pro který museli v co nejkratším čase doplavat.

          Po vydatném obědě a zaslouženém odpoledním klidu nám místní představili své další oblíbené aktivity. Jelikož intenzita slunečních paprsků neustále vzrůstala, další vodní hra přišla vhod. Naším úkolem bylo přenést co největší množství vody pomocí hadříku přiloženého na hlavách soutěžících. Když jsme se dostatečně osvěžili, přesunuli jsme se na hřiště, na kterém vedoucí připravili hru lodě. Proti sobě nastoupily vždy dva oddíly, z nichž jeden představoval "stříleče" a druhý "chytače". "Stříleči" se snažili sestřelit všechny PET lahve umístěné v hracím poli. Naopak "chytači" měli za úkol sesbírat všechny zakutálené míčky, aby omezili druhý tým ve střelbě. Po velice náročném dni si děti zasloužily sladkou odměnu. Do vytyčeného čtverce se dala lízátka, pro která si děti musely doběhnout. Sladké odměny však hlídali vedoucí, kteří malým dobrodruhům znesnadňovali úkol.

          Od sobotního večera měli připravený program šťáhlavští pionýři, kteří hned v podvečer zadali dětem vytvoření vlastní písně s táborovými motivy. Všechny oddíly však s nelehkým úkolem byly brzo hotovy, a proto si ještě na zpříjemnění krásného večera zahrály Živé pexeso. Vybrali se dva dobrovolníci, kteří měli za úkol najít všechny dvojice rozlišené různými pohyby.

          V neděli ráno krom vyklízení chatiček čekala táborníky zbrusu nová hra, kterou vymyslely šťáhlavské instruktorky. Každý dostal kartičku se zvířátkem nebo pohádkovou postavou a mezi svými kamarády měly děti najít odpovídající dvojici. Mezi nimi probíhali lovci, kteří jim ztěžovali hledání. Ti zpočátku měli navrch, ale v závěru hry děti dokázaly pro ně nepříznivý průběh hry otočit a se vší parádou lovce porazily.

          Po vynikajícím obědě čekalo malé táborníky vyhlášení sobotních her a odzpívání složených písní. Celou soutěž ovládlo družstvo číslo tři: Mraveniště, stříbrnou příčku obsadil Dream team a hned v jejich těsném závěsu skončili Rychlí špekáčci. Po rozdání sladkých odměn se všichni se zármutkem rozloučili a vydali směrem se svým domovům.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT