A je to tady, po dvou letech jsme se opět vydali na RESET, tedy republikové setkání pionýrských oddílů. Tentokrát nás čekala dlouhá cesta, a to až do Ostravy, kde jsme se všichni sešli v areálu Landek. Vzhledem ke vzdálenosti vyrážíme již v pátek ráno Pendolinem. Čeká nás okolo pěti hodin cesty. Ihned po nalodění na palubu modrého rychlíku jsme od příjemné stevardky dostali každý pití, pan průvodčí je velký sympaťák a povídá si s námi o tom, jaký on byl pionýr.

          Před třináctou hodinou vystupujeme všichni v Ostravě, kde na nás již čekají pořadatelé a vysvětlují nám, jak se dostaneme na Landek. Ostravské nádraží je plné pionýrů, sjelo se nás více než tisíc. Z tramvaje přesedáme na autobus a za chvilku již vystupujeme na zastávce u kempu.

          Po registraci u vstupu začínáme stavět naše malé šťáhlavské pionýrské stanové městečko. Počasí nám přeje až moc, je hodně velké horko. Po postavení stanů se vydáváme na prohlídku areálu. Je zde spousta zajímavých exponátů, areál je jakousi kombinací muzea a skanzenu, základem jsou tři hlavní budovy s expozicemi, kromě nich se zde nachází i rekonstrukce sídliště lovců mamutů, dále vyřazené hornické stroje (např. kombajny, důlní lokomotivy apod.) či původní hornická řetízková šatna a umývárna. Začínají se objevovat i první stanoviště, které připravuje přímo Pionýr.

          První reseťácká večeře je klasika…guláš s chlebem. Pouštíme se do ní s chutí, přeci jen nám cestou vyhládlo. Večerní slavnostní zahájení je krásné. Vystupují folklórní soubory, vítají nás malí permoníci z místního dolu, na těžební věži se postupně objevuje všech sedm ideálů Pionýra…dozvídáme se o tom, co nás během víkendu čeká a celý večer je zakončený světýlkovou show, která sklidila bouřlivý potlesk.

          Sobotní program začínáme snídaní, její „vzor“, nás rozesmál hned po ránu. Dostáváme obědové balíčky, abychom mohli během dne vyrazit i mimo kemp, nicméně mnoho aktivit je připraveno i v areálu. Bohužel počasí se zcela změnilo a celé dopoledne silně prší. Přesto jsme si v kempu vyráběli placky, navlékali korálky, tvořili náhrdelníky či náušnice, bylo možné si zahrát společenské hry v herně Mindoku, navštívili jsme i stánek Mozaiky, kde jsme si nakoupili propagační předměty Pionýra a těsně před obědem nás čekalo sfárání do dolu a prohlídka. Pan průvodce nám velmi vtipně vyprávěl o historii dolu i práci v něm. 

          Po obědě jsme se vydali na prohlídku Ostravy. Nejprve jsme navštívili park Miniuni, kde jsme našli mnoho světových i českých památek. Počasí se jako zázrakem změnilo, svítilo sluníčko, a tak jsme mohli obdivovat např. Eiffelovu věž, sedm divů světa či šikmou věž v Pizze, ale také staroměstskou radnici s Orlojem či bránu plzeňského pivovaru.

          Naše další kroky vedly do Velkého světa techniky. Expozice nás zaměstnaly na zbytek odpoledne. Toto populárně vědecké centrum zábavnou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. K vidění byly celkem čtyři světy - Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Na ploše 14.000 m2 jsme si mohli hrát, poznávat i odpočívat.   

          Po návratu z Ostravy se někteří z nás šli podívat na koncert folkové skupiny Klíč, ostatní se vrhli na aktivity v kempu. Počasí se již umoudřilo, a tak jsme vyzkoušeli lanovku, prolézačky, zahráli si kinball či dodgeball, nový typ vybíjené s několika míči. K dispozici byly i lanové aktivity, zasoutěžili jsme si ve skládání puzzle či vyzkoušeli hry s psychomotorickým padákem, večer jsme se pak všichni dobře bavili u mezikrajského kvízu.

          V neděli bylo možné dopoledne ještě soutěžit v kempu, pak již ale zbyl čas jen na slavnostní zakončení celého setkání, sbalení stanů a odjezd na ostravské nádraží. Odtud jsme se pak kolem 13:30 hodin vydali na zpáteční cestu domů. Odnášíme si spoustu nových zážitků a děkujeme všem za prima víkend. Už nyní se těšíme na další RESET, tentokrát na Ještěd.

 

Akce byla realizovana s podporou MŠMT