Jako pravidelní účastníci téměř všech celorepublikových setkání pionýrských oddílů jsme se i letos rozhodli, že navštívíme jeho další ročník. Těšili jsme se o to více, že v roce 2013 tuto krásnou akci pořádal team pionýrů z Plzeňského kraje s Ivankou coby hlavní pořadatelkou. A kdo jen trošku Ivanku zná, musel již dopředu tušit, že to bude nádherný víkend.

          V pátek 7. června jsme se proto sešli na vlakovém nádraží v Plzni a nasedli na vlak směr Domažlice a dále pak na lokálku do Kdyně, kde se celé setkání konalo.

          Je škoda, že rodiče neuvěřili tomu, že umíme kouzlit s počasím, celé dny před tím pršelo a byla zima, v republice vypukly povodně, a tak se s námi vydalo jen 14 nejodvážnějších. Udělali dobře a ostatní mohli litovat, sluníčko svítilo celý víkend jako o závod a počasí bylo stejně perfektní jako celý program. Když jsme doputovali vlakem do Kdyně, vyzvedl nás autobus, který nás odvezl přímo do kempu Hájovna. Zaregistrovali jsme se a přišel čas na stavění stanů a zabydlení chatky.

          Postupně nám dojeli i další účastníci, kteří se přepravovali autem, do oficiálního zahájení setkání jsme stihli ještě prohlédnout si kemp, zapsat se na různé sobotní aktivity, zahrát si drobné společenské hry, vyrobit dárek pro Bílou paní a výbornou večeři. Pak jsme se již vydali na první oficiální program, hudební vystoupení dětské kapely a večer nás čekalo famózní slavnostní zahájení na louce u koupaliště s ohňovou show, po společném vyřčení zaklínadla i zjevení Bílé paní Apoleny, které jsme zaklínadlem umožnili, aby se na jeden den mohla pohybovat mezi účastníky setkání a vysvětlení všech úkolů, které nás čekají, abychom ji vysvobodili.

          Bílá paní, která bloudí po hradbách Rýzmberku, v pátek večer společně s její Klíčnicí požádala všechny děti o pomoc při jejich vysvobození. Děti tak mají za úkol během celé soboty získávat při plnění úkolů na stanovištích indicie, podle kterých pak mají společně večer přímo na hradě Rýzmberku uhádnout hádanky otevírající všechny zámky kouzelné truhly. V areálu kempu a jeho blízkém okolí je pro děti připraveno nepřeberné množství atrakcí, her a jiných krásných věcí. Hrajeme kimball, lezeme přes opičí dráhy, jezdíme na loďkách a koloběžkách, na vodě jsou připraveny aquazorbinové koule, na břehu zas malování na obličej, velice zajímavé jsou psychomotorické hry s padákem, pro odvážnější jsou připraveny lanové aktivity, střelba, turnaj v ringu. Obrovský úspěch sklidily skákací boty, mnoho příznivců si získalo i bubnování v kruhu a spousta rukodělných dílniček. Není ani možné stihnout vše, co je pro děti i dospělé připraveno. Ranní mlha se brzy rozpustila a celý den panuje nádherné letní počasí.

          Po vydatné večeři jsme se v sobotu vpodvečer vydali pěšky na nedalekou zříceninu hradu Rýzmberk, kde nás čekal těžký úkol-zrušení kletby a vysvobození Bílé paní. Čekání na tmu jsme si krátili prohlídkou Rýzmberku a jeho okolí a jakmile zapadlo sluníčko, pokusili jsme se uhádnout odpovědi na všechny hádanky. Nastal čas hádanek a kouzel. Děti postupně po skupinkách odpovídají na jednotlivé hádanky a zámky se jeden za druhým otevírají. V otevřené truhle se objevuje krásné jablko, jakmile jej Bílá paní vzala do rukou, kletba byla zrušena a Bílá paní osvobozena. Jako poděkování dostává každý účastník kovové jablíčko na přívěsku a kouzelné světýlko do lampionu, které všem svítí na zpáteční cestě do kempu.

          Ani vysvobozením Bílé paní však program nekončí. V neděli dopoledne máme ještě možnost prohlédnout si historická vozidla a pak nás čeká slavnostní zakončení celého setkání a předání odměn. A pak, ač neradi, znovu nasedáme na autobus, který nás odváží na kdyňské nádraží… ..bylo to fajn, děkujeme.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT