Páteční odpoledne - začínají podzimní prázdniny a pro nás i velké balení, v sobotu totiž odjíždíme na horskou chatu Šumava v Hojsově Stráži, kde prožijeme čtyři následující dny. V sobotu ráno se scházíme na nádraží a odjíždíme za dobrodružstvím. To první nás čeká již zanedlouho, vlak nejenže má zpoždění, ale i výluku, takže nás čeká přestupování do autobusů a o několik zastávek dál zase zpět do vlaku. S více než hodinovým zpožděním se nakonec všichni dostáváme až na chatu.

          Po rozdělení do pokojů se vrháme hladoví do jídelny, kde je pro nás nachystaná odpolední svačinka. Po ní pak zápasíme s vybalováním zavazadel, povlékáním postelí atd. Před večeří se scházíme ve společenské místnosti, kde se dozvídáme, co je pro nás na příští dny připraveno. Čas před večerkou nám zpestřuje soutěž v kreslení, kdy nejprve poznáváme postupně kreslené obrázky a pak máme za úkol nakreslit někoho z našich kamarádů přítomných v místnosti a ostatní musejí poznat, o koho jde. Při poznávání je veliká legrace a nikomu se ani nechce po večerce do postelí.

          Ráno nás probouzí sluníčko, a tak se po snídani vydáváme na menší túru po okolí Hojsovy Stráže. Cestou nacházíme i dětské hřiště plné houpaček a prolézaček a to je pro nás hotový ráj. Bohužel během výletu se začínají vyplňovat předpovědi meteorologů - slunce mizí, objevují se mraky a spouští se velký liják. Na chatu se vracíme úplně promočení a zmrzlí. Ještěže je pro nás připravena spousta horkého čaje a suché oblečení. Počasí se rozhodlo zkazit nám pobyt na horách, déšť neustává, začíná se zdvihat silný vítr.

          Rodiče nám posílají vzkazy, že na Šumavu se blíží vichřice. Musíme začít měnit naše plány věnovat se hlavně vycházkám do přírody. Rozehráváme proto velkolepý turnaj v šipkách, kterého se účastní celkem 11 dvoučlenných družstev dětí a spolu s nimi hájí čest dospělých Vašek s Davidem.

          Bitva o vítězství se rozpoutala ihned v prvním kole, kde s přehledem vedla dvojice Martina a Katka, která přehrála nejen všechna ostatní dětská družstva, ale i dvojici dospělých. Po krátké pauze rozdělující turnaj na dvě části se vedoucí dvojice propadá a z prvního místa se nakonec radují kluci Vašek s Danem. Malé odměny však obdrží všichni účastníci včetně našich prvňáčků - Katky, Sandry a Elišky.

          Jelikož se počasí neustále zhoršuje, musíme vymyslet náhradní plán i na pondělí, kdy jsme měli jet na celodenní vlakový výlet do Klatov. Popadané stromy na železniční trati, déšť a velký vítr nás nutí přes velké zklamání dětí výlet zrušit. O správnosti našeho rozhodnutí nás přesvědčuje i vypnutí elektřiny v celé Hojsově Stráži a okolí, které trvá skoro 12 hodin. Nejen, že nemůžeme v pondělí ráno vařit, ale i topení je na elektrický proud a několikahodinový výpadek nás nutí pochodovat po chatě v čepicích a zimních bundách. Všichni čekají na zázrak a ten přichází kolem poledne, kdy se opět rozsvítí světlo. Naše kuchařky se pouští do díla, obědváme sice pozdě, ale bramborový guláš je opravdu jako od maminky. Odpoledne se počasí částečně umoudřuje, přestává pršet a tak vyrážíme na stopovačku. Dvě družstva se vydávají postupně na cestu za sladkým pokladem. Na trase plní nejrůznější úkoly a po vyhodnocení je jasné, že s převahou zvítězilo holčičí družstvo.

          Po večeři pak ve skupinkách hrajeme dámu, ruletu, karty a jiné společenské hry, někteří z nás pak sledují program v televizi. Spát odcházíme tentokrát již poslušně, neboť jsme již dost unaveni.

          V úterý se probouzíme s vědomím, že je to poslední den a čeká nás proto balení a nepopulární uklízení. Přesto máme ještě čas na malou dopolední vycházku, při které částečně vypleníme místní obchod. Je krásně a tak jsou povoleny i nákupy nanuků, což prakticky všichni z nás oceňují a využívají. Po návratu zpět na chatu se chápeme smetáčků, košťat, hadrů a vysavače a snažíme se dát chatu do stejného stavu jako byla před naším příjezdem. Naše snaha je pak oceněna dobrým obědem, po kterém nezbývá než naložit si batohy na záda a pelášit na místní nádraží. Vlak, který tentokrát dokonce ani nemá zpoždění, nás odváží domů, kde se můžeme o své zážitky podělit s rodiči a sourozenci.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT