Tak pravidelně jako po letních prázdninách přicházejí podzimní i my pravidelně po velkém letním táboře odjíždíme na celé podzimní prázdniny na chatu Šumava do obce Hojsova Stráž. A proto i letos vyrážíme ve středu 26. října ze svých domovů na vlakové nádraží, kde máme sraz. V letošním roce se nás schází na čtyřicet (tedy pravda, poměrně dost účastníků se s námi sejde až přímo na chatě, neboť se přepravují individuálně, ale základ skupiny jede vlakem). Cesta vlakem rychle utekla, dokonce jsme letos nemuseli absolvovat ani poměrně častý jev - výluku a my vystupujeme na nádraží v Hojsově Stráži. Bohužel počasí k nám není příliš přívětivé, poměrně dost prší a je velká mlha. Doufejme, že se během našeho pobytu umoudří a nebudeme muset strávit celých pět dnů uvnitř chaty.

          Odpoledne se vydáváme na první vycházku po okolí. Ještě nejsme v plné sestavě, neboť někteří účastníci jsou ještě na cestě za námi. Pršet již přestalo, mlha nás ale zlobí stále. I když za ní už občas vysvitne tolik očekávané sluníčko. Cestou prohlížíme krásnou šumavskou přírodu a samozřejmě nemůže chybět tradiční společná fotka "na mostě".

          I další tři dny jsou věnovány především pěší turistice po blízkém i širším okolí Hojsovy Stráže. Každý den se snažíme vyrazit alespoň na jednu delší vycházku, výlety je nutno s ohledem na věk některých účastníků kombinovat s odpočinkem na chatě, kde jsou pro děti připraveny klidnější aktivity jako např. společenské hry, promítání filmů, zájemci si mohou vyzkoušet i netradiční způsob malování apod.. Maloval někdo z vás již čajem, kávou anebo citronkou? Nesmí chybět samozřejmě ani návštěva místní restaurace, abychom si mohli dokoupit dobrůtky. Rovněž počasí začíná ukazovat svoji vlídnější tvář.

          Poslední vycházka není jen tak obyčejnou. Pojali jsme ji jako stopovačku. Skupina vedoucích vyrazila hned po ránu vyznačit trasu a rozmístila na ní několik úkolů. Děti se rozdělily do skupinek a v časových intervalech se vydávají na trasu. Když jsme vymýšleli poslední úkol - postav z přírodních materiálů domeček - netušili jsme, jak krásné stavby děti vymyslí.

          Celých pět dnů je za námi, nezbývá než uklidit pokoje, sbalit si své věci a pomalu se vydat zpět na nádraží. Jak je možné sledovat z reakcí na Facebooku, podzimní prázdniny se líbily velkým i malým účastníkům a všichni se těší na další společné akce. Co víc si můžeme přát.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT