Cílem našeho dalšího piovýletu se stala Praha, konkrétně pak Muzeum Karla Zemana a Planetárium. V sobotu 11. dubna se 15 pionýrů a jejich kamarádů z naší skupiny vydalo vlakem do našeho hlavního města. Předpověď počasí slibovala slunečno, a tak jsme se těšili o to víc. Kolem desáté dopolední jsme vystoupili na hlavní vlakovém nádraží a po zakoupení jízdenek jsme se vydali na naši první jízdu metrem. Vystupujeme na stanici Staroměstská a procházkou přes Karlův most se přibližujeme do Saského dvora, kde se nachází Muzeum Karla Zemana.

          Jelikož do zahájení objednané prohlídky ještě zbývá asi 20 minut, využíváme je k prohlídce okolí muzea a společnému fotografování.

          Muzeum, které mapuje tvorbu Karla Zemana, nás doslova uchvátilo. Na začátku prohlídky muzea dostává každá dvojice tužku a  křížovku. Odpovědi se skrývají v muzeu, jsou ukryté v názvech filmů, vystavených exponátech a dalších prostorách. A tak nejen, že se můžeme vznést na létacím stroji, ovládat ponorku či se projít po měsíci Barona Prášila, ale se zápalem sledujeme ukázky z filmů, čteme informační cedulky u jednotlivých vystavených exponátů a hledáme odpovědi na všechny otázky z křížovky, neboť jen tak se dostaneme k číselným kódům na zámcích velké truhly, která údajně ukrývá poklad.

          Po zhruba hodinové prohlídce se dostáváme k cíli našeho snažení. Před námi stojí velká truhla se dvěma zámky. Máme skutečně šikovné děti, hned na první pokus jsou oba číselné kódy zadány správně a truhla vydává svůj poklad…na každého účastníka čeká malý dinosaurus. Tak ještě nakoupit drobné suvenýry a hurá na velkou plavbu po Čertovce a Vltavě.

          Přímo od muzea odplouvá loď Elektronemo. Kapitán lodi nás vítá na palubě a vyplouváme Čertovkou na Vltavu. Krásná, skoro hodinová plavba zahrnuje i poutavý výklad kapitána Vojty. Dozvídáme se tak mnoho informací o historii Čertovky, poznáváme dům, ve kterém řádily Chobotnice z druhého patra, a stejně poutavě Vojta vypráví i o místech okolo Vltavy, kterými proplouváme. K dispozici máme i dobové fotografie. Je krásné počasí, a tak na vodě potkáváme mnoho jiných lodí s výletníky.

          Po hodinové plavbě se vyloďujeme zpět u muzea a vydáváme se pěšky na stanici metra Malostranská. Cestou se ještě zastavujeme na krátký odpočinek v zahradách Senátu.

          Přejíždíme metrem do stanice nádraží Holešovice a odtud se pěšky kolem Výstaviště vydáváme do Planetária města Prahy. Zde nás čeká prohlídka interaktivní stálé výstavy. V ceně vstupenky je i možnost jízdy na simulátorech jízdy po povrchu Marsu a Měsíce, což mezi dětmi vyvolává nadšení. Zkoumáme i tajemství černé díry, planetární váhu, můžeme si nechat vyrazit mezigalaktickou minci, zkoušíme míchání barev, můžeme vidět, jak vypadá jídlo kosmonautů a mnohé další. V Planetáriu je možné i pořídit si fotku a poslat ji domů rodičům.

          Celý náš velice vydařený sobotní výlet zakončuje nezbytná návštěva v Mc Donald´s, pak již přejíždíme zpět na hlavní vlakové nádraží a odtud domů. Bylo to fajn.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT